Projekt Krokus

Klub Krokus Kwiatkowice wziął udział w trzeciej edycji "Projektu Krokus" Żydowskiego Muzeum Galicja. W ramach tego projektu szkoły (w naszym przypadku klub) otrzymują cebulki żółtych krokusów. Cebulki zasadzone jesienią, zakwitają z końcem zimy.

Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.

Powiązana galeria: